Biuro Obsługi Turystyki


W POLSKĘ JEDZIEMY

PODLASIE

Tym razem proponuję odkrywanie Polski i jej piękna, poprzez podróż na tzw. ścianę wschodnią –oprócz walorów przyrodniczych odkryjemy zabytki architektury, poznamy kulturę mniejszości narodowych no

i posmakujemy regionalnej kuchni.

Ramowy program :

Dzień I

godz.4.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina. przejazd na Podlasie.

Spotkanie z tą krainą rozpoczniemy w Kiermusach, gdzie po raz pierwszy na Podlasiu i jako jedyne z niewielu w Polsce powstało prywatne Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana

Jantarowy Kasztel położony jest w otulinach Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, nad samą Narwią w miejscu dawnej granicy pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a Rzeczpospolitą.

Zachwyci Państwa wystrój sal zamkowych, wygląd zbroi, dawnych strojów, oraz eksponaty z całej Polski i niemal z całej Europy.

rekwizytów z ekranizacji sienkiewiczowskiej trylogii podarował muzeum wybitny reżyser, twórca ekranizacji przygód Małego Rycerza, Bohuna i Skrzetuskiego – Jerzy Hoffman. O historii opowiada kustosz- Kasztelan .

Następnie chwila przerwy w Karczmie Rzym i zerknięcie na Dworek nad Łąkami.

Ale to nie koniec na dziś ,czeka nas jeszcze wizyta w pobliskim barokowym Tykocinie, który swoją urodę zawdzięcza Branickim. Arkadowe galerie kościoła pw. św. Trójcy obejmują, niczym ramionami, rynek z długim szeregiem parterowych domków, będących niegdyś szlacheckimi dworkami. Wielką atrakcją jest Wielka Synagoga z XVII w, odrestaurowana i zrekonstruowana. Oczywiście zwiedzimy ją z

przewodnikiem. I czas na przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, czas wolny, nocleg.

Dzień II

Śniadanie. Dziś w sposób nietypowy zobaczymy najpiękniejsze miejsca w północnej części województwa.

W tym celu udamy się do Augustowa, gdzie zapraszam na rejs głównym szlakiem żeglugowym: Netta, j. Necko, j. Białe, Kanał Augustowski, ze śluzowaniem.

Kanał to zabytek polskiej myśli architektury hydrotechnicznej, łączący system dwóch wielkich rzek: Wisły i Niemna,którego trasa przebiega przez jeziora, rzeki, sztuczne przekopy oraz śluzy – budowle hydrotechniczne zabezpieczające utrzymanie odpowiedniego poziomu wód.

Na trasie rejsu Studzieniczna, sanktuarium położone nad jeziorem.

Kolejno przejazd autokarem do Wigier, zwiedzanie z przewodnikiem Klasztoru Kamedułów i komnat papieskich.

Powrót do Augustowa ,spacer po mieście. Deptak nad Kanałem ,Rynek Stanisława Augusta, punkty widokowe. Zahaczymy także o kultową restaurację „Albatros” z ławeczką z Beatą – tu przerwa np. na kartacze, chłodnik lub lody.

Po odpoczynku wracamy do naszego hotelu.

Obiadokolacja. Czas wolny.

Dzień III

Śniadanie. Dziś kolejny dzień pełen wrażeń ,a zaczynamy od przejazdu

do pobliskiego Wasilkowa, gdzie znajduje się Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, zobaczymy typową zabudowę dawnych podlaskich wsi.

Natomiast największą atrakcją będzie wizyta w Sokolarni i pokaz ptaków w locie swobodnym.

Pokazowi towarzyszy pogadanka o zwyczajach, zachowaniu oraz ciekawostkach związanych z biologią ptaków drapieżnych i sów.

I czas na zagłębienie się w klimat Podlasia.

W tym celu udamy się do Odrynek ,to tutaj znajduje się jedyna w Polsce prawosławna pustelnia z dwiema cerkwiami. Dojście do niej kładką przez Narew.

To miejsce warte zobaczenia bez względu na własne wyznanie.

A przed nami już Kraina Otwartych Okiennic.

Trasa charakteryzuje się przede wszystkim starą, oryginalną architekturą. Domy, zabudowania gospodarcze i świątynie w tym właśnie regionie są wyjątkowe. Specyfika budynków polega na bogatej dekoracji zewnętrznej, niespotykane w żadnej innej części kraju zdobienia snycerskie są pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim.

Odwiedzimy wsie Ciełuszki, Puchły , Soce i Trześciankę,Narew.

W trakcie zwiedzimy jedną z ciekawych cerkwi.

I wracamy do hotelu ,obiadokolacja . Czas do dyspozycji grupy.

Nocleg.

Dzień IV

Po pysznym śniadaniu będziemy gotowi na kolejny dzień naszej przygody na Podlasiu. Dziś zaczynamy od przejazdu do Sokółki . Sokółka oferuje nam widoki ,które znamy z filmu „U Pana Boga za piecem”. Między innymi będzie to Kościół i Plebania.

W kościele pw.św. Antoniego w Sokółce wydarzył się Cud Eucharystyczny ,który jest związany z przemienieniem Hostii we fragment ludzkiego serca. Objawienie to jest pierwszym w Polsce cudem eucharystycznym, ponieważ dotychczasowe objawienia były związane jedynie z Maryją. Kościół będziemy mogli także zwiedzić.

W tutejszym Muzeum Regionalnym zobaczymy bardzo ciekawe ekspozycje :etnograficzna i tatarska, którą pokaże nam miejscowy przewodnik.

Jej uzupełnieniem będzie wizyta w meczecie w Bohonikach.

Zwiedzimy także cmentarz muzułmański mizar, który uznany został za Pomnik Historii.

Przejazd do kolejnego ciekawego miejsca, będzie nim miasto mające status uzdrowiska.

Mowa oczywiście o Supraślu, który był plenerem m.in. serii “U Pana Boga” czy “Blondynki”. Czas w Supraślu wypełni poznanie historii miasta, wizyta w przepięknym Monasterze oraz niezwykłym Muzeum Ikon, jednym z niewielu w Polsce. Spacer malowniczymi bulwarami dopełni wrażeń. Czas wolny.
I czas na stolicę Podlasia-Białystok.

Zaczynamy od zwiedzania Pałacu Branickich, który jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy. Mecenat hetmana Jana Klemensa Branickiego doprowadził w XVIII wieku do opatrzenia białostockiego pałacu mianem „Polskiego Wersalu”. W programie zwiedzanie z przewodnikiem prezentacji multimedialnej w zabytkowych piwnicach , Muzeum Farmacji oraz imponujących ogrodów.

Następnie czeka nas zwiedzanie miasta i zapoznanie się z jego wielokulturowością z racji zgodnego życia przedstawicieli wielu narodów. Lokalny przewodnik pokaże nam rynek z nietypowym ratuszem, ul. Lipowąz jej perełkami :archikatedrę, kościół św. Rocha, cerkiew św. Ducha a także białostockie murale.

Po aktywnym dniu czas na odpoczynek. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

Dzień V

Śniadanie, wykwaterowanie i czas na powrót.

Ale zanim na dobre wyjedziemy z Podlasia jeszcze odwiedzimy ciekawe Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy.

Na trasie przerwa na gorący posiłek/możliwość zamówienia dla grupy/.

Planowany przyjazd i zakończenie wycieczki ok.22.00-23.00.

Termin :10.08-14.08.2022

Cena : 1245 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie:

*transport komfortowym autokarem, obsługa 2 kierowców, opłaty drogowe i parkingowe,

*zakwaterowanie: 4 noclegi w pięknym hotelu *** w Białymstoku.

Do dyspozycji Gości :komfortowe pokoje 2-3 os, na życzenie pokoje jednoosobowe za dopłatą 300 zł.

*wyżywienie : 4 śniadania /przepyszne, bogate bufetowe/ ,4 obiadokolacje / również w formie bufetu z akcentami regionalnymi/.

*opieka licencjonowanego pilota,

*system tour –guide

*ubezpieczenie NNW

*podatek Vat

*obowiązkowa składka na TFP i TFZ/ obowiązuje od roku 2021/

Nie ujęte w cenie: bilety wstępu do obiektów i na atrakcje, usługi przewodników lokalnych, koszt ca 200- 240 zł, wydatki własne.