Biuro Obsługi Turystyki


NA TROPIE HANZY ANKLAM –WOLGAST- GREIFSWALD

Tym razem zapraszam do poznania historii i dnia współczesnego miast w sąsiednim Pomorzu Przednim. Ze Szczecinem łączy je bardzo wiele.

W trakcie wycieczki podążać będziemy szlakiem Europejskiego Gotyku Ceglanego i Północnoniemieckim Szlakiem Romantycznym. Gotowi na przygodę?

Ramowy program:

Godz. 8.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina.

Przejazd do Bramy na wyspę Uznam jak nazywane jest Anklam, leżące nad jedną z najdzikszych rzek Niemiec-Peene/Piana/.

Spacer pozwoli nam na obejrzenie zabytków miasta, do których zaliczamy część historycznych umocnień miejskich z których do dziś zachowane są Kamienna Brama i Baszta Prochowa. Szczególnie cenna jest Kamienna Brama z XIII w, znajduje się w niej najstarsze muzeum historii regionu na Pomorzu Przednim. Można tu obejrzeć piękne eksponaty z okresu prehistorycznego i wczesnohistorycznego, epoki Słowian i Wikingów, czasów Hanzy, Szwedów i Prus.

Kolejno na naszej trasie Kościół Mariacki z cennymi polichromiami z początku XIV w.

Nie ma wizyty w Anklam bez poznania postaci Otto von Lilienthala, który za sprawą swoich konstrukcji nazywany jest pionierem lotu ślizgowego i i szybowcowego. Jest autorem 18 projektów szybowców, które osobiście testował przez 5 lat, jest też autorem cytat:"Wynalezienie maszyny latającej nic nie znaczy; jej zbudowanie znaczy niewiele; latanie na niej - oznacza wszystko!”. W Anklam znajduje się jego muzeum, warte odwiedzenia dla zainteresowanych tą tematyką.

I czas na przejazd do Wolgastu,, dawna siedziba książęca, zachwyca pełnymi wdzięku uliczkami i zakątkami .Położone nad Peene słynie ze swoich mostów,historycznego portu ,spichlerzy.

Ale najważniejszymi zabytkami są Kościół św.Piotra z malowidłami z serii „Totentanz”, Kaplica św.Gertrudy i najstarszy w mieście budynek zbudowany z muru pruskiego nazywany „Młynkiem do kawy”od konstrukcji dachu. W nim to godne uwagi jest Muzeum Miejskie z wyjątkową kolekcją dywanów rybackich. W Wolgaście czas wolny w okolicy zabytkowego Ratusza i mieszczańskich kamieniczek.

Ruszamy dalej, na trasie do Greifswaldu zatrzymamy się na chwilę w Katzow ,aby obejrzeć nietypowe rzeźby ze stali i drewna.

No i czas na Greifswald – to jedno z najważniejszych miast na szlaku gotyku ceglanego. Nasz spacer od barokowego rynku z kolorowymi kamieniczkami do nobliwych budynków uniwersyteckich obok monumentalnego gotyckiego kościoła św. Mikołaja pozwoli na zapoznanie się z historią tego wyjątkowego miasta.

Atrakcją jest oczywiście Jarmark Bożonarodzeniowy rozłożony wokół Rynku i wielka jodła tradycyjnie ustawiana przez władze miasta.

Czas wolny na delektowanie się atmosferą przedświąteczną.

Pobyt do ok.18.45 i czas wracać do Szczecina. Przyjazd ok. godz. 20.45-21.00

Termin : 5 grudnia 2021/ niedziela/

Cena : 165 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie:

*przejazd komfortowym busem lub autokarem,

*opiekę pilota- przewodnika,

*ubezpieczenie NNW i KL,

*system tour guide

Dodatkowo płatne : bilety wstępu do wybranych muzeów, wydatki własne.