Biuro Obsługi Turystyki

MEGA WYPRAWA :BIAŁE NOCE W KRAJACH NADBAŁTYCKICH LITWA-ŁOTWA-ESTONIA-HELSINKI (brak miejsc, lista rezerwowa)

Jak odkryć Bałtyk w 4 krokach? Wyobraź sobie zapierającą dech w piersiach przygodę, która zabierze Cię w fascynującą podróż przez cztery urokliwe kraje, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością Już teraz otwierają się przed Tobą drzwi do Litwy, Łotwy, Estonii i Helsinek i to jeszcze w okresie białych nocy. Czekają na Ciebie nieodkryte zakątki, wspaniała historia ,lokalne smaki i przepiękne krajobrazy. Czy jesteś gotowa/y na niezapomniane doświadczenia ?

Ramowy program :

Dzień 1-22.06- sobota

Godz. 4.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina, możliwość wsiadania: Kołobrzeg, Koszalin, Słupsk, Gdańsk, Elblag -szczegóły trasy – info w biurze.

Przejazd przez Polskę do litewskiego Kowna. Spotkanie z miastem zaczynamy od parku Santokas z pomnikiem Pogoń ,gdzie można zobaczyć zbieg Wilii i Niemna. Następnie zerkniemy na pozostałości najstarszego zamku gotyckiego w Litwie.

Kolejno spacer deptakiem ,czyli ul. Wileńską w kierunku bazyliki archikatedralnej pw. Apostołów św. Piotra i Pawła. W architekturze zewnętrznej wyraźnie widoczna jest harmonia stylów gotyku, renesansu i neogotyku. A niejednorodne wnętrze sanktuarium, kształtujące się na przestrzeni 350 lat, można określić jako wielowarstwowe: obok głównej warstwy barokowej można wymienić gotyk, neogotyk, neorenesans, neobarok, XX w. Towarzyszyć nam będzie miejscowy przewodnik. W trakcie spaceru obejrzymy Dom Perkuna, dotrzemy także na Plac Ratuszowy, gdzie zerkniemy na „Białego Łabędzia”, bo tak określany jest gmach kowieńskiego Ratusza, na Starówce urocze kamieniczki, liczne kawiarenki itd.

My natomiast udamy się do regionalnej restauracji na obiadokolację.

Oczywiście z litewskimi specjałami. I czas na zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 2 – 23.06- niedziela

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd w kierunku Łotwy.

Na naszej trasie miejsce niezwykłe, odwiedzimy bowiem żmudzińskie Szawle ,a tam Góra Krzyży. Miejsce niepozorne, ale z historią. Symbol pamięci o ofiarach powstania listopadowego, styczniowego ,okupacji sowieckiej. Obecnie według różnych danych znajduje się tam ok. 150.000 różnej wielkości krzyży. Proste drewniane, rzeźbione, metalowe, umieszczane nie tylko przez Litwinów, ale i przez osoby z całego świata. Stawiane aktualnie jako prośbę, przypomnienie, podziękowanie czy wspomnienie kogoś. Miejsce z niezwykłą aurą -przekonamy się o tym naocznie.

Kolejny punkt naszego programu to Rundale , a tam bajkowy pałac stojący pośród łotewskich pól. Budowę rezydencji w stylu rokoko zlecił architektowi Bartholomeo Rastrellemu książę Kurlandii Ernest Jan Biron./Bironzrobił błyskotliwą karierę na carskim dworze, a jego majątek dorównywał majątkowi rodziny cesarskiej. Był znany z prowadzenia wystawnego życia i hodowli koni. Na dworze carskim organizował liczne polowania, uczty, ekscentryczne gry i zabawy. Wprowadził w Rosji modę na przepych i obnoszenie się z bogactwem. Od połowy lat 30. XVIII wieku faktycznie sprawował pełną władzę w Rosji. I chociaż w pewnym momencie utracił wpływy i został nawet skazany na śmierć, to w końcu zdołał odzyskać utracone ziemie i tytuł księcia Kurlandii./

Rezydencja jest jednym z najpiękniejszych tego typu zabytków na Łotwie, zwiedzimy wnętrza pałacowe w części przeznaczonej na muzeum. Nie zabraknie także spaceru po parku w stylu francuskim z ogrodem różanym, Teatrem Zielonym, ozdobnymi parterami i fontanną.

Ryska starówka to prawdziwa perełka, co doceniła organizacja UNESCO, wpisując ją na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Rygę zwiedzać będziemy na pieszo. A w planiem.in. Plac Ratuszowy z pomnikiem Rolanda oraz zabytkowymi kamienicami: Dom Wagi i Dom Bractwa Czarnogłowych.

Ten drugi mieścił niegdyś gildię najbogatszych kupców miasta. Jednak przynależność do tego elitarnego zgromadzenia miała jeden warunek - kupiec musiał być wolny czyli... nieżonaty! Zwiedzimy jego wnętrza.

Na Starym Mieście obejrzymy kamienice Trzej Bracia, budynki Małej i Wielkiej Gildii/z czasów członkostwa Rygi w Hanzie/, kościoły ,relikty dawnych fortyfikacji- Basztę Prochową i Bramę Szwedzką.

Chwila czasu wolnego .C.d. zwiedzania.

Na naszej trasie nie może zabraknąć kwartału secesyjnego w obrębie i okolicy ul. Alberta. Gratka dla każdego miłośnika architektury. Kamienice olśniewają swoimi dekoracjami, a pomysłowość architektów zapiera dech w piersiach. Znajdziemy tutaj również inne style, a niektóre z budynków to prawdziwe perły eklektyzmu.

I kolejna ciekawostka, jedne z najbardziej nietypowych zabytków Rygi to .. Hale Targowe, które niegdyś mieściły sterowce. Dziś nowoczesne, olbrzymie targowisko. Oczywiście je odwiedzimy, zapewne skuszą nas niektóre artykuły.

Po dniu pełnym atrakcji pojedziemy nad Bałtyk, do Jurmały, położonej nieopodal Rygi jest jedynym oficjalnym kurortem Łotwy, którego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wybrzeże”. Znana jest z leczniczej borowiny, wód mineralnych, lasów i 25 km plaż z kwarcytowym piaskiem oraz zabudową pochodzącą z XIX i początku XX wieku.

Zakwaterowanie w eleganckim hotelu, obiadokolacja, czas wolny. Można udać się na do serca i duszu Jurmały , jaką jest ulica Jomas iela. Ten deptak pełen jest drewnianych domków i secesyjnych budynków, w których mieszczą się kawiarnie, restauracje i sklepy. Nocleg.

Dzień 3-24.06.2024- poniedziałek

Śniadanie. Wykwaterowanie. Nie tylko zabytki architektury na naszej trasie. Dziś chwila na podziwianie łotewskiej przyrody ,w tym celu pójdziemy na spacer do Parku Narodowego Kemeri. Aby poczuć klimat tego miejsca udamy się na ścieżkę prowadzącą na Wielkie wrzosowiska Ķemeru. To jedno z głównych bagien na tym obszarze ,pod którym tworzą się wody siarkowe. Z uwagi na ubogą i wilgotną glebę drzewa tu rosnące/głównie sosna i brzoza / są niewielkie i nie tak gęsto rosnące niż w lesie. Drewniana kładka prowadzić nas będzie bezpiecznie i łatwo przez tę trudno dostępną krainę dostępną krainę mchów, sosen bagiennych, akacji, cyprysów torfowych ,krzewów i ciemnych jezior. Wysokie bagna Kemeru to także ostoja ptaków, miejsca gniazdowania m.in. żurawi. Po tym spacerze podjedziemy jeszcze do klimatycznego parku uzdrowiskowego, który w ostatnim czasie został odrestaurowany. Chwila na delektowanie się atmosferą. Także czas na kawę itp.

Jedziemy dalej w kierunku Estonii. Na trasie zrobimy sobie przerwę na gorący posiłek.

Zanim dojedziemy do Tallinna zatrzymamy się w Parnu, aby odwiedzić nadbrzeżny rezerwat przyrody obejmujący341 hektarów lasów, lagun i przybrzeżnych łąk. Jest to także pastwisko dla bydła czy krów miejskich , a także ulubione miejsce gniazdowania ptaków i płazów. Aby odwiedzający mogli poznać unikalny ekosystem miasta, wybudowano szlak turystyczny o długości 600 m z platformą widokową, który znajduje się tuż nad morzem, pośrodku plaży w Pärnu.

Dalej przejazd do Tallinna, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 4– 25.06.2024 -wtorek

Wczesna pobudka, odbiór suchego prowiantu, wyjazd do portu ,zaokrętowanie na prom, wypłynięcie w rejs do Helsinek o godz. 6.00.

Śniadanie bufetowe na promie, delektowanie się widokami. Godz. 8.30 zawinięcie promu do portu w Helsinkach. Spotkanie z miejscowym przewodnikiem i zwiedzanie kosmopolitycznej stolicy Finlandii. W trakcie pobytu panoramiczny objazd autokarem i pieszy spacer. W Helsinkach odwiedzimy z przewodnikiem Plac Senacki z imponującą neoklasycystyczną zabudową wg. projektu Engela z I poł.19 w. Następnie zobaczymy Kauppatori – tradycyjny fiński targ, łączący się z główną aleją spacerową Esplanadi oraz Stockmann – największy dom towarowy w Skandynawii. Zobaczymy również gmach dworca kolejowego oraz parlament. Będziemy podziwiać wnętrza Soboru Uspieńskiego, katedry luterańskiej oraz Temppeliaukio - kościoła wykutego w skale ze świetną akustyką wnętrza. Nie zabraknie w programie także wizyty w Parku Sibeliusa ,który stał się jednym z kultowych miejsc w Helsinkach. Czas wolny. Powrót na terminal promowy,godz.15.15 – wyjście promu w kierunku Tallinna. Zawinięcie do portu o godz.17.30.

Zanim wrócimy do hotelu pojedziemy jeszczeodwiedzić jedną z najpiękniejszych części miasta, którą stanowi Kadriorg. Przed wejściem do parku przyjrzymy się kolorowej zabudowie w okolicy. Większość domów obłożona drewnem i pomalowana na piękne pastelowe kolory. Podążamy alejkami pięknego parku Zachodniego w kierunku Pałacu, który zbudowany został przez Piotra Wielkiego dla jego żony, Katarzyny I, w 1718 roku. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Niccolo Michettiego pałac i otaczające go kolorowe ogrody są wyrazem carskiej ekstrawagancji.

Sesja foto i czas na powrót do hotelu, obiadokolacja . Nocleg.

Dzień 5 – 26.06.2024/środa/

Śniadanie, wykwaterowanie , przejazd do centrum Tallinna, spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem. tallińską Starówkę wpisaną na listę UNESCO, która zachwyca różnorodnością! Stare Miasto składa się z dwóch części - Górnego Miasta - arystokratycznego, rządowego i Dolnego - mieszczańsko-kupieckiego. Wejdziemy w kolorowy zgiełk uliczek, targowisk, galerii, knajpek i gwarnych placów. W trakcie ca 4 godzinnego zwiedzania zobaczymy : na Górnym Mieście : plac zamkowy z zamkiem, basztę Długi Hermann, parlament, sobór Aleksandra Newskiego, taras widokowy, katedrę luterańską, ogród duńskiego króla, mury obronne oddzielające Górne i Dolne Miasto, Basztę „Zajrzyj do kuchni”, przejdziemy się uliczkami Długą i Krótką Nóżką.

Na Dolnymi Mieście czekają na nas Kościoły : Św Mikołaja, św.Olafa, św.Ducha, Plac Ratuszowy z Ratuszem, Apteka Magistracka - najstarsza nieprzerwalnie funkcjonująca apteka w Europie, kamieniczki Wielkiej Gildii, Kanuta, Trzy Siostry, Bractwa Czarnogłowych. Pasaż św. Katarzyny, Brama Morska z basztą Gruba Małgorzata, tu tablica upamiętniająca ucieczkę internowanego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, Baszta Viru z wrotami i średniowieczną uliczką ,mury obronne. Czas wolny.

Przejazd na południe Łotwy, zakwaterowanie. Obiadokolacja. Czas wolny.

Dzień 6 – 27.06.2024-czwartek

Śniadanie, wykwaterowanie. Dziś odwiedzimy miasteczko Bauska, które przed wiekami było stolicą książąt Kurlandii i wchodziło w skład Inflantów. Przepieknie położone u zbiegu 2 rzek wzgórze zamkowe oferuje do zwiedzania ruiny starego zamku i odrestaurowany z wielką pieczołowitością tzw. nowy zamek.

Ponadto w miasteczku będzie okazja zaopatrzyć się w łotewskie sery i lokalne piwo oraz produkowane tutaj cydry.

Czas przejazd na Litwę. Na naszej trasie odwiedzimy Birże i posiadłość jednego z najpotężniejszych rodów szlacheckich Radziwiłłów. Zwiedzać będziemy pałac oraz arsenał pieczołowicie odbudowany w dawnych założeniach parkowych/to właśnie Birże występują na kartach powieści Sienkiewicza „Potop”/.

Po zwiedzaniu przejazd do Wilna, zakwaterowanie w hotelu .Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 7- 28.06.2024 – piątek

Śniadanie, spotkanie z przewodnikiem. Zaczynamy od przejazdu na Rossie-zwiedzanie cmentarza , na którym znajduje się grób matki marszałka Piłsudskiego i jego serce ,kwatery żołnierskie oraz groby znanych Polaków.

Po zwiedzaniu Rossie udamy się na wileńską Starówkę. : Ostra Brama z kaplicą Matki Boskiej Ostrobramskiej ,Bazylika św. Teresy, Kościół Św. Ducha - parafia polska, Zaułek Bernardyński wraz z domem A. Mickiewicza i jego muzeum. Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, Katedra Wileńska.

Pojedziemy także na Antokol, gdzie zwiedzimy przepiękny barokowy Kościół św. Piotra i Pawła.

Po zwiedzaniu czas wolny.

Będąc w Wilnie warto zajrzeć do Republiki Zarzecze- to ciekawe alternatywne państwo w centrum miasta stanowiąca centrum wileńskiej bohemy i nazywana republiką artystów. Porównywana niekiedy do paryskiej dzielnicy Montmartre, czy kopenhaskiej Christianii.

Obiadokolacja w hotelu, czas wolny. Nocleg.

Dzień 8 – 29.06-2024/sobota/

Śniadanie, wykwaterowanie. Zanim wyjedziemy z Wilna odwiedzimy bardzo ważne miejsce na mapie stolicy -jest nim oczywiście Hala Targowa. Możliwości zakupu sękacza ,miodu pitnego , kindziuka, sera jabłkowego ,czy czarnego chleba. Znajdziemy tu autentyczne produkty lokalnych producentów oraz płody z okolicznych pól i ogrodów.

Wyjazd w kierunku Polski, na trasie przerwa na gorący posiłek /we własnym zakresie/. Powrót do Szczecina ok. godz. 23.30- 24.00.

Termin : 22-29.06.2024

Cena : 2950 zł/os

Świadczenia zawarte w cenie :

*transport komfortowym autokarem/klimatyzacja, uchylne i rozsuwane fotele, podnóżki, barek, wc/,opłaty drogowe, obsługa 2doświadczonych kierowców,

*Zakwaterowanie : 7 noclegów , pokoje 2-osobowe z łazienkami i tv ,standard ***/****, 1 Kowno ***,1 Jurmała****,2 Tallinn ***,1 południe Łotwy ***,2 Wilno ***

*Wyżywienie – 7 śniadań bufetowych /6 w hotelach,1 na promie/ suchy prowiant na wyjazd do Helsinek, 7 obiadokolacji /część bufetowa/

*opieka licencjonowanego pilota,

*ubezpieczenie NNW,KL, BP, składki TFG i TFP/obligatoryjne/

Nie zawarte cenie :

*usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, rejs promem, system tour guide- pakiet ok.150 euro, wydatki własne, napoje do obiadokolacji,