Biuro Obsługi Turystyki

PODRÓŻE MARZEŃ!

FASCYNUJĄCA GRUZJA - JEJ TAJEMNICE I SMAKI (brak miejsc - lista rezerwowa)

Zapraszam tym razem na wspólną eskapadę do Gruzji, kraju na pograniczu orientu słynącego z ekspresyjnych krajobrazów, wina i tradycyjnej gościnności. W programie wszystko, co musisz zobaczyć i przeżyć jadąc tam po raz pierwszy.

Ramowy program:

Dzień 1:Gamarjobat Sakartvelo!

Godz. 4.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina, przejazd na lotnisko BBI w Berlinie, odprawa bagażowa , wylot samolotu linii Wizzair ogodz.9.10 , przylot do Kutaisi 14.25.

Po odprawie spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem , pakiet powitalny (owoce, chaczapuri, woda oraz powitalny toast) i transfer z lotniska.

Udamy się do Kutaisi, by zwiedzić starożytne miasto związane z mitem o wyprawie Jazona i Argonautów po złote runo. Krótki spacer po centrum miasta podczas którego, zobaczymy słynną fontannę Kolchidy i Biały Most.

Następnie czeka nas wizyta w zjawiskowo ulokowanym kompleksie monastycznym Gelati, będącym dawniej jednym z głównych kulturalnych i intelektualnych ośrodków w Gruzji. Akademia została zbudowana w okresie panowania króla Dawida IV Budowniczego, według legend - z jego osobistym udziałem.

Dalsza droga w kierunku Tbilisi. Przejedziemy do miasta Gori, stolicy regionu Shida Kartli, by odwiedzić zaprzyjaźnionych gospodarzy - zasiądziemy do powitalnej obiadokolacji w postaci supry z winem, toastami i daniami regionu. Wieczorową porą, po wielu pięknych toastach, ruszymy w dalszą drogę do Tbilisi.

Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w Tbilisi.

Trasa ok.280 km.

Dzień 2: Magiczne Tbilisi!

Zabytkowa stolica Gruzji przywita nas porannym posiłkiem, po którym udamy się na odkrywanie jej sekretów. Wjedziemy kolejką linową na wzgórze Sololaki i wzniesiemy toast z widokiem na panoramę miasta, pod słynnym pomnikiem Matki Gruzji. Czeka nas spacer w dół wzniesienia, w kierunku historycznej dzielnicy łaźni - Abanotubani. Chwila czasu wolnego, który można spożytkować na przechadzkę w parku Rike lub wizytę w jednej z klimatycznych, lokalnych kawiarenek. Dalszy spacer po starym mieście, podczas którego odwiedzimy aleję Shoty Rustawelego, Parlament Gruzji oraz słynny Suchy Most - największy pchli targ w kraju. Powrót do hotelu i chwila czasu wolnego. Wieczorem czeka nas powitalna obiadokolacja w postaci wystawnej supry z pokazem Gruzińskich tańców narodowych. Nie zabraknie wspólnych toastów wybornym, lokalnym winem. Powrót do hotelu.

Trasa ok.40 km.

Dzień 3: Czas na Kaukaz

Śniadanie w hotelu. Wyjazd do regionu Kazbegi słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Podczas przejazdu do serca Kaukazu czeka nas wizyta w zabytkowej twierdzy Ananuri nad malowniczym zalewem Zhinvali. Chwilę przed przyjazdem do przygranicznej miejscowości Stepancminda, zatrzymamy się przy punkcie widokowym, nieopodal przełęczy Krzyżowej (2379 m n.p.m.), gdzie roztacza się zachwycająca panorama na okoliczne góry. Czas wolny w Stepancminda, po którym wjedziemy na wzgórze Gergeti, jedno z kultowych miejsc w Gruzji, którego wierzchołka strzeże cerkiew Cminda Sameba, przy dobrej pogodzie zaś widać najwyższy szczyt regionu - Kazbek. Po przygodach na Kaukazie wrócimy drogą powrotną do stolicy.

Przed przyjazdem do hotelu czeka nas obiadokolacja z winem i danami regionu, w górskiej restauracji.

Powrót do Tbilisi.

Trasa : ok.320 km

Dzień 4: Kolebka wina

Po śniadaniu wyruszymy do kolebki światowego winiarstwa - regionu Kachetia, słynącego z legendarnej wręcz gościnności. Historia uprawy winorośli w tym miejscu sięga blisko 8000 lat wstecz. Pierwszym miejscem jakie odwiedzimy, będą zakłady produkcyjne winnicy KTW, gdzie czeka nas obszerna degustacja lokalnej produkcji. To dobry moment, żeby zaopatrzyć się w butelki wina na prezenty. Udamy się w dalszą drogę w głąb regionu winiarskiego.

Odwiedzimy monastryr Bodbe oraz grób św. Nino - gdzie z ogrodu klasztornego roztacza się malowniczy widok na dolinę rzeki Alazani. Przespacerujemy się zabytkowymi uliczkami Sighnaghi, gruzińskiego miasteczka miłości.

Tego dnia czeka nas kachetyńska supra z tradycyjnymi szaszłykami i toastami zaprzyjaźnionego tamady, nie zabraknie również historii i opowieści o winie. W późnych godzinach wieczornych wrócimy do stolicy. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 5: Śladami przeszłości

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.

Pierwszym miejscem, które odwiedzimy tego dnia będzie dawna stolica Gruzji -Mccheta oraz tysiącletnia katedra Sweti Cchoweli, miejsce koronacji i pochówku władców Gruzji. Spacer odrestaurowanymi uliczkami oraz czas wolny, podczas którego można będzie spróbować lokalnych smakołyków oraz zakupić pamiątki.

Udamy się do miasta Gori, stolicy regionu Shida Kartli -przespacerujemy się parkiem i zobaczymy kontrowersyjne muzeum Stalina. Następnie wyruszymy do Twierdzy Pana czyli starożytnego skalnego miasta Uplisciche. Malowniczo ulokowane ruiny dawnego centrum handlu i rozwoju regionu datowane są na VI w. p.n.e.

Przejedziemy przez miasteczko Surami, słynące z drożdżowych placków z rodzynkami, wędzonych dymem drzew owocowych.

Przekroczymy przełęcz na Małym Kaukazie, chwila czasu wolnego na kawę, po której kontynuować będziemy naszą drogę nad Morze Czarne.

Po dłuższej trasie zatrzymamy się na zasłużony odpoczynek, czekać nas będzie obiadokolacja z winem. Zakwaterowanie w hotelu i nocleg w Batumi.

Zakwaterowanie: Hotel Light Palace Batumi 3*** lub podobny.

Trasa : ok.390 km

Dzień 6: Perła Morza Czarnego

Dzień na zaczerpnięcie oddechu po podróży pełnej przygód.

Późniejsze śniadanie, następnie spacer po Bulwarze Batumi, u brzegów Morza Czarnego. Zobaczymy Wieżę Alfabetu Gruzińskiego, rzeźbę Alego i Nino, Teatr Letni oraz przespacerujemy się ulicami starego miasta. Zobaczymy Plac Europy z posągiem Medei oraz słynną Piazzę. Odwiedzimy miejscowy port i wypłyniemy na krótki rejs wybrzeżem. Czas wolny, który spożytkować można na spacer promenadą, wizytę w klimatycznej restauracji czy odpoczynek na plaży.

Wieczorem zasiądziemy do godnie zastawionych stołów, podczas obiadokolacji spróbujemy

również dań charakterystycznych dla regionu. Nie zabraknie wina i toastów. Nocleg w Batumi.

Trasa ok.20 km.

Dzień 7: Batumi, ach Batumi

Późniejsze śniadanie. Wizyta na lokalnym bazarze Majakowskiego, podczas której można

zaopatrzyć się w świeże przyprawy, suszone owoce i churchelle oraz gruzińską herbatę.

Przez większość dnia czeka nas czas wolny w Batumi, który poświęcić można na odpoczynek, plażowanie, zakup pamiątek, korzystanie z lokalnych atrakcji lub dłuższy spacer promenadą. Pożegnalna obiadokolacja w postaci supry z winem i daniami regionu. Nocleg w Batumi.

Dzień 8: Czas powrotu

Wczesna pobudka, pakiet śniadaniowy, transfer na lotnisko w Kutaisi /120 km//. Odprawa .

Wylot samolotu do Berlina o godz.6.20, przylot godz. 8.25 , po odprawie transfer do Szczecina, przyjazd ok. godz .13.00.

Termin : 14.10-21.10.2024

Cena : 4735 zł /os

Świadczenia zawarte w cenie:

*transfer komfortowym autokarem na trasie Szczecin-lotnisko Berlin-Szczecin

*przelot rejsowym samolotem linii Wizzairna trasie Berlin-Kuitaisi-Berlin , w tym opłaty lotniskowe oraz bagaż podręczny o wymiarach : 40x 30cx 20 cm , duży bagaż podręczny o wymiarach 55x40x 23 cm / wraz z kółkami i uchwytami, waga do 10 kg /, bagaż rejestrowany – 20 kg ,

*transport klimatyzowanym autokarem europejskiego standardu na całej trasie wraz z opłatami drogowymi i parkingowymi,

*zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach o standardzie 3 * - pokoje 2 os. z łazienkami i tv ,

*wyżywienie:6 śniadań bufetowych ,1 lunch pakiet/z powodu wczesnego wylot/,7 obfitych obiadokolacji z tradycyjnymi daniami regionu (w tym : wystawna obiadokolacja w postaci supry z pokazem narodowych tańców i śpiewu w Tbilisi (w przypadku niedostępności - kolacja z wieczorem muzycznym) oraz kachetyńska supra z pieczeniem szaszłyków

*pakiet powitalny po wylądowaniu (przekąska, chaczapuri, woda, powitalne wino)

*wejścia i bilety do wszystkich atrakcji wymienionych w planie w tym : - bilety na kolejki linowe oraz metro w Tbilisina rejs statkiem wycieczkowym u wybrzeży Batumi

*opieka doświadczonego polskojęzycznego przewodnika,

*opieka licencjonowanego pilota na całej trasie,

*system tour – guide,

*uczciwy zapas lokalnych trunków do kolacji i w trasę (wino, koniak i czacza)

*dodatkowe poczęstunki i niespodzianki na trasie,

*ubezpieczenie NNWi KL, urzędowe obowiązkowe opłaty TFG i TFP.

Nie zawarte w cenie : wydatki własne oraz uznaniowe napiwki dla kierowcy.