Biuro Obsługi Turystyki


SUPER CZESKIWEEKEND !

SVIJANY-PRACHOVSKIE SKAŁY-JICIN-PRAGA (lista rezerwowa)

To już szósta wyprawa do kraju piwa ,uroczych miasteczek, wspaniałych zabytków architektury i cudów natury.

Proponowany ramowy program:

Dzień 1-piątek

Godz.6.00 –zbiórka i wyjazd ze Szczecina.

Przejazd do Czech,do kraju libereckiego.

Zaczynamy od zwiedzania zamku Svijany ,pieczołowicie odbudowanego w stylu renesansu.

W trakcie wycieczki zwiedzimy ekspozycje archeologiczne, poznamy historię zamkui okolic. Szczególnie interesująca jest tu wystawa poświęcona spa i browarnictwu oraz wystawa podziemna.

Wrażeń estetycznych dostarczy wizyta w Wielkiej Kaplicy.

Następnie zwiedzać będziemy tutejszy browar „Svijany”o długich tradycjach sięgających 1564 r.

Jego piwa zdobywają liczne nagrody na konkursach i dystrybuowane są nie tylko w Czechach, ale i w całej Europie. Poznamy proces produkcji ,a wycieczka zakończy się degustacją.

Będzie także chwila czasu wolnego np. na kawę i możliwość zakupów w firmowym sklepie.

Skoro jesteśmy w okolicy Czeskiego Raju nie obejdzie się od spaceru po jednym z najciekawszych kompleksów skalnych w Czechach ,jakim są Prachovskie Skały.

Teren ten jest dosyć kompaktowy, a nagromadzenie skał i pięknych widoków duże. Całość tras to zaledwie 5 km niesamowicie urozmaiconych tras na 2 pętlach szlaków, ale do dyspozycji mamy 10 punktów widokowych ,do pokonania 2848 schodów oraz 40 cm przejście między skałami.

Po tych wrażeniach czas na bajkowe miasteczko, bo tak nazywany jest Jicin, który spopularyzował Vaclav Ctvrtek osadzając Rumcajsai jego rodzinę w pobliskim lesie. Oprócz tego miejscowość jest malowniczo położona, pośród wzgórz Czeskiego Raju i jest określana mianem jego bramy. Historia Jicina sięga 1293 roku. Najbardziej charakterystyczną budowlą starej części miasta jest zamek Wallensteina, połączony z kościołem św. Jakuba Wielkiego. Piękny jest też rynek Valdstejnovo Namestiz kolorowymi zabytkowymi domami z podcieniami. Czas wolny.Kolejno przejazd do Pragi , zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Możliwość zakupów w pobliskim centrum handlowym. Nocleg.

Dzień 2 –sobota

Śniadanie, godz.8.45 –wyjazd na odkrywanie miejsc znanych i nieznanych w Pradze.

Zaczynamy od zwiedzania Ogrodu Botanicznego należącego do Wydziału Botaniki Uniwersytetu Karola. Ekspozycje podzielone są na szklarniowe i plenerowe.

Oprócz najcenniejszej kolekcji Flory Śródziemnomorskiej zobaczymy unikatowy okaz Ginkgo Biloba „Praga”, w rzeczywistości dawne gigantyczne bonsai, którego wiek szacuje się na około 130 lat.

Następnie udamy się na Karlove Namesti /rynek i ratusz/,gdzie spotkamy się z naszą przewodniczką.

Komentowane zwiedzanie obejmie dziś : zwiedzanie barokowego Kościoła św. Ignacego Loyoli, wejście do cerkwi Cyryla i Metodego, bardzo ważnej dla historii Pragi. To właśnie w tym miejscu zamachowcy na Heydricha bronili się i zginęli – przypomina o tym memoriał w podziemiach. Kolej na spacer do Tańczącego Domu –sesja zdjęciowa obiektu z bliska.

Spacerując bulwarem nad Wełtawą dotrzemy do Mostu Legii, skąd zejdziemy na Wyspę Strzelecką oferującą wspaniałe widoki na Wełtawę, Most Karola i praskie dzielnice.

Po sesji foto czas na relaksnp. przy kawie itp. delektowanie się klimatem .Po przerwie ruszamy dalej- naszym celem będzie m.in. obrotowa głowa Franza Kafki, Lucerna, Ogrody Franciszkańskie, Kościół MB Śnieżnej, secesyjne budynki na Placu Wacława wraz z przejściem pasażami.

Następnie spacer na Stare Miasto-zerkniemy w zakamarki w okolicy gotyckiego Kościoła MB przed Tynem, obejrzymy Ratusz z prezentacją Zegara Orloj, tu także czas wolny- pamiątki, lody ,kawa.

Przejdziemy się na Mały Rynek –z przepięknymi kamienicami a potem już przejście słynnym Mostem Karola na Wyspę Kampa .A tam czekają na nas plenerowe Miminka Davida Cernego, słynne Żółte Pingwiny, przy okazji panorama Starego Miasta.

I ostatnia partia dzisiejszego zwiedzania –Mala Strana: mural-ściana Johna Lennona, Vrtbovska Zahrada –to ogród usytuowany piętrowo w bogatym , barokowym stylu. Z górnej części ogrodu roztacza się piękny widok na Hradczany, wnętrza największego i najpiękniejszego barokowego praskiego kościoła tj.św. Mikołaja.

Po tych wrażeniach powrót do hotelu , czas na krótki odpoczynek.

A wieczorem zapraszam na główną atrakcję – 2 godzinny rejs po Wełtawie z obiadokolacją / w formie ciepłego i zimnego bufetu/ na statku.

W trakcie rejsu zobaczymy m.in. zapierająca dech w piersiach panoramę Zamku Praskiego w blasku świateł, oświetlony Most Karola, Sowie Młyny i Muzeum Kampa, Teatr Narodowy ze świecącym złotym dachem, Tańczący Dom, wyszehradzką skałę z legendarnym Wyszehradem.

Po rejsie przejazd do hotelu ok.21.30 ,nocleg.

Dzień 3- niedziela

Śniadanie,godz.9.30 –wykwaterowanie, przejazd na zwiedzanie imponującego Narodowego Muzeum Techniki z bardzo ciekawymi ekspozycjami .Następnie spacer przez Letenskie Sady do punktu widokowego Metronom, ulokowanego w miejscu dawnego olbrzymiego pomnika Stalina. Rewelacyjna panorama na miasto.

Na koniec pobytu w Pradze proponuję zwiedzanie wyjątkowego miejsca jakim jest Synagoga Jubileuszowa, zb w 1906 roku, przy ulicy Jerozolimskiej w Nowym Mieście, według projektu Wilhelma Stiassnego w mieszanym stylu secesji oraz stylu mauretańskiego, z domieszkami sztuki islamskiej. Na wystrój bóżnicy składają się bogato malowane ozdoby wykonane w stylu wiedeńskiej secesji.

Ok.godz.14.00 ruszymy w drogę powrotną.Na trasie obiad. Planowany przyjazd do Szczecina ok.godz.22.00.

Termin:22-24.07.2022

Cena:730 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie:

*przejazd komfortowym autokarem, obsługa 2 kierowców, wszelkie opłaty drogowe i parkingowe,

*zakwaterowanie – 2 noclegi w pok.2 os. z łazienkami i tv w hotelu ***

w Pradze

Strona hotelu: https://www.hotel-globus.cz/cs/

*wyżywienie:2 śniadania /bogate bufety/,1 obiadokolacja w hotelu /3 daniowa ,serwowana/

*opieka licencjonowanego pilota

*system tour guide,

* ubezpieczenie NNW i KL, obowiązkowe opłaty TFP i TFG,

Nie zawarte w cenie: koszty usług przewodnika lokalnego, biletów wstępu, rejsu statkiem wraz z bufetową obiadokolacją, degustacji piwa, taksy miejskiej- należy posiadać ok.1400 kc /równowartość ok.270 zł/, wydatków własnych ,obiadu na trasie w drodze powrotnej – koszt ok.200 kc/38 zł/.