Biuro Obsługi Turystyki

BAŁKAŃSKIE WAKACJE -ZWIEDZANIE I WYPOCZYNEK

MACEDONIA PÓŁNOCNA-CZARNOGÓRA-DUBROWNIK (brak miejsc - lista rezerwowa)Zapraszam na Bałkany: rajskie plaże, fantastyczna przyroda, góry, zabytki , kuchnia , klimat folklor- wszystko to absolutnie warte poznania.

Program tej wyprawy jest oparty na moich wcześniejszych bałkańskich podróżach. Jestem przekonana, że spełni Państwa oczekiwania doświadczania piękna i relaksu.

Dzień I

Godz.16.15 -zbiórka i wyjazd ze Szczecina ,przejazd na lotnisko Berlin-Brandenburg ,odprawa , wylot samolotu o godz.21.10, przylot do Skopje o godz.23.30 , po odprawie przejazd autokarem do hotelu, zimna obiadokolacja, nocleg,

Dzień II

Śniadanie ,wykwaterowanie. Spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem. Zwiedzanie stolicy Macedonii Północnej, w programie m.in.: twierdza Kale,XVII-wieczna cerkiew Sveti Spas o kunsztownym wystroju wnętrza , XV-wieczny meczet Mustafy Paszy, wieża zegarowa z XVII w., Kuršumli-Han – ołowiem kryty zajazd z XVI w., XV-wieczna Daut-Pašin Amam – reprezentacyjna łaźnia turecka z ciosanego kamienia i cegły z 13 kopułami krytymi ołowiem – najwybitniejszy zabytek świeckiej architektury muzułmańskiej. Wstąpimy także na bazar. Ciekawym doznaniem zerknięcie na rezultat projektu „Skopje 2014” czyli aranżacje zabudowy nowej części w połączeniu z historycznymi elementami. Szczególnie imponujące będą monumentalne pomniki oraz stylizowane na klasyczne budynki.W Skopje urodziła się Matka Teresa -zobaczymy jej dom.

Chwila czasu wolnego.

Zanim udamy się na południe odwiedzimy najpiękniejszy kanion w Macedonii. Zwiedzanie Kanionu Matka utworzonego malowniczo na rzece Treska będzie miłym przerywnikiem w podróży.

Popłyniemy łódkami w rejs po rzece, co pozwoli nam nacieszyć się nieskalaną jeszcze przyrodą tego miejsca.

Przejazd do Ohrydy /UNESCO/. Zwiedzanie z przewodnikiem. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, zwiedzimy cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik.

Przejazd nad Jezioro Ohrydzkie, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. Czas wolny .Nocleg.

Dzień III
Śniadanie, dzień wolny przeznaczony na wypoczynek, kąpiele w szmaragdowym Jeziorze Ohrydzkim. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień IV
śniadanie, czas wolny na wypoczynek.

Popołudnie przeznaczymy na rewelacyjną wycieczkę.

Stateczkiem popłyniemy do monastyru Św. Nauma, mistycznego miejsca, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można było usłyszeć bicie serca świętego. Znajdziemy się także w niesamowitym miejscu, gdzie słychać jedynie odgłosy przyrody. To rezerwat źródeł rzeki Czarny Drim. Zobaczymy także niezwykłe Muzeum na Wodzie.

Obiadokolacja i nocleg w tym samym hotelu.

Dzień V

Śniadanie, godz.9.00- wykwaterowanie i przejazd przez Albanię do Czarnogóry .Zanim dotrzemy na wybrzeże odwiedzimy jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach – mowa oczywiście o jeziorze Szkoderskim. Cechą charakterystyczną jeziora jest jego wyjątkowe położenie pomiędzy pasmami gór Lovćen na zachodzie, gór Rumija na południu oraz gór Prokletije na północnym wschodzie przy granicy z Albanią. To właśnie te wznoszące się dokoła masywy górskie sprawiają, że obszar ten obfituje w naprawdę niesamowite widoki. Sprawią one, że będziecie tym miejscem szczerze zachwyceni! Dodatkowego uroku temu krajobrazowi dodają również przewijające się gdzieniegdzie niewielkie osady mieszkalne na brzegu jeziora, malutkie wysepki na wodzie (jest ich około 50) oraz cerkwie i klasztory. Jednak poza widokami jezioro kusi też fascynującą przyrodą. To właśnie na tym obszarze żyje aż 50 różnych gatunków ssaków, 50 gatunków ryb oraz niemal 300 gatunków ptaków/większość migrująca/. Na samym jeziorze oraz w jego otoczeniu występuje również bardzo bogata flora, w tym między innymi bardzo charakterystyczne grzybienie białe (lilie wodne), grążele żółte czy trzciny.

Dlatego też wybierzemy się w rejs łódką ,aby podziwiać to cudo przyrody.

Następnie przejazd przepiękną trasą panoramiczną / nadmorskie kurorty Ulcinj, Bar,Sv.Stefan,/ do Budvy.

Zakwaterowanie w hotelu przy plaży ,obiadokolacja, czas wolny, nocleg.

Dzień VI

Śniadanie, czas na wypoczynek nad morzem, spacer do starego centrum Budvy, obiadokolacja, nocleg.

Dzień VII

Śniadanie, godz. 9.00. Spotkanie z polskim przewodnikiem i przed nami dzień absolutnych wrażeń. Przejazd do Cetinje – to kolebka czarnogórskiej kultury i państwowości oraz główne centrum religijne/do1945 r.stolica Czarnogóry/.To tutaj możemy zobaczyć pałace książęce, cerkwie oraz jeden z najważniejszych monastyrów w kraju – Monastyr Cetyński. Czas wolny na zakup pamiątek.

Następnie udamy się do kulinarnej stolicy Czarnogóry- to Njegusi.

Wędzona szynka prsut /typu prosciutto/ słynna jest nie tylko na Bałkanach.

A wyjątkowy smak produkowanej tutaj wędliny jest zasługą miejscowego górsko-nadmorskiego klimatu i ścieraniem się mas powietrza.

Drugim hitem tutejszej kuchni jest Njeguški sir- czarnogórski pełnotłusty twardy ser produkowany z mleka owczego

W trakcie naszej wycieczki nie może zabraknąć degustacji tutejszych specjałów w towarzystwie wyśmienitego wina.

Kolejno czas na najbardziej spektakularną trasę. Przed nami zjazd25 serpentynami z postojem na punkcie widokowym z fantastyczną panoramą na zatokę Boki Kotorskiej.

Dojazd do Kotoru – jednego z najpiękniejszych miast Czarnogóry, zbudowanego z białego kamienia, położonego u podnóża gór, nad zatoką przypominającą norweskie fiordy. Spacer po mieście mającym śródziemnomorski charakter, pełnym wąskich uliczek, nieregularnych placów, świątyń i pałaców. Obejrzymy m.in. Bramę Morską, wieżę Gradski Toranj, Pałac Namiestnika i oczywiście Katedrę św. Tripuna.

Czas wolny.

Dla chętnych jeszcze jedna mega atrakcja- 1,5 godz. wyprawa motorówką

po Boce Kotorskiej ze zwiedzaniem barokowego Perastu oraz wyspy Pani na Skale.

Powrót do hotelu, czas na relaks, obiadokolacja, nocleg.

Dzień VIII

Śniadanie , wykwaterowanie,

Następnie przejazd arcyciekawą trasą widokową/włącznie z przeprawą promową/nad Boką Kotorską i Jadranką do Dubrovnika. Zwiedzanie miasta uznawanego za perłę Adriatyku z polskim przewodnikiem/ca 2 godz/. Na trasie: Brama Pile, Fontanna Onufrego,Stari Grad ze Stradunem, Pałac Rektorów,Katedra. Stary Port.

Po zwiedzaniu czas wolny -można wędrować wąskimi uliczkami ,aby poczuć ducha miasta, pójść na pyszne lody itp.

Przejazd do hercegowińskiego kurortu Neum. Zakwaterowanie w hotelu, możliwość odpoczynku , obiadokolacja. Nocleg.

Dzień IX

Śniadanie, dzień wolny na wypoczynek. Obiadokolacja .Nocleg.

Dla chętnych wycieczka fakultatywna Mostar i Medjugorje/ w godz.9.00-17.00/W programie: przejazd do Mostaru, jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych na Bałkanach - doliną rzeki Neretwy. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta: kamienny Stary Most (wpisany na listę UNESCO), meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki oraz dzielnica Kujundziluk Carsija (tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, restauracje z lokalną kuchnią, meczety, z których dobiegają głosy muezinów wzywających do modlitwy). Czas wolny .

Następnie przejazd do Medjugorje , miejsca gdzie w 1981 roku objawiła się Matka Boska. Zwiedzanie sanktuarium, a także dla chętnych spacer na Górę Objawień.

Powrót do Neum ,czas wolny na kąpiel w morzu ,obiadokolacja .nocleg

Wycieczka realizowana przy zgłoszeniu min.25 os/koszt 32 euro- w cenie transport i przewodnicy miejscowi/.

Dzień X

śniadanie, wykwaterowanie .Przejazd doliną Neretwy / z postojem na zakup lokalnych produktów/a następnie autostradami do Stubickich Toplic
Zakwaterowanie w hotelu, możliwość skorzystania z basenu termalnego, obiadokolacja, czas wolny .Nolceg.

Dzień XI

Śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Polski, na trasie przerwa na gorący posiłek / we własnym zakresie/,zakończenie wycieczkiok. godz. 24.00

Termin: 21-31.08.2024

Cena :4250 zł/os.

Świadczenia zawarte w cenie :

*transfer na lotnisko w Berlinie,

*przelot samolotem Wizzair do Skopje/ w cenie bagaż podręczny-walizka na kółkach 55x40x 23 max.10 kg, 1 sztuka bagażu podręcznego o wymiarach 40x 30x20max .10 kg, priorytetowa odprawa i pierwszeństwo wejścia na pokład /

*transport komfortowym autokarem / uchylne siedzenia, klimatyzacja, dvd, wc , barek/ obsługa 2 kierowców, opłaty drogowe ,parkingowe/na całej trasie od Skopje do Szczecina/,

* 10 noclegów - pokoje 2 os. z łazienkami ,standard ***/**** : 1 w Skopje,3 nad jez. Ochrydzkim przy plaży z basenem, 3 nad morzem w Budvie – leżaki i parasole w cenie, 2 nad morzem w Neum, 1 na trasie z basenem termalnym,

*wyżywienie- 10śniadań – bufety,9obiadokolacji- bufety,1 zimna kolacja w dniu przylotu,

*opieka doświadczonego ,licencjonowanego pilota

*ubezpieczenie KL 20.000 euro i NNW 15.000 zł, BP – 1000 zł,opłata na TFG,

Nie zawarte w cenie: usługi lokalnych przewodników – koszt ok.25 euro /od osoby ,bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, rejsy, degustacja oraz taksy klimatyczne, system tour –guide-ok.120 euro, wydatki własne

Pilot rozlicza wydatki na bilety bezpośrednio z grupąw ostatnim dniu zwiedzania.