Biuro Obsługi Turystyki

W Polskę jedziemy – Śląska Majówka (brak wolnych miejsc)

Tym razem zapraszam na wspólne odkrywanie najciekawszych miejsc na Śląsku, w Zagłębiu i Beskidach. W programie perełki architektury ,cuda natury ,zabytki techniki, sztuka i specjały regionu.

Ramowy program :

Dzień 1- środa 1 maja 2024

Godz.4.30- zbiórka i wyjazd ze Szczecina. Przejazd przez Polskę w kierunku Górnego Śląska.

Ok. godz. 11.15 – zameldujemy się w Gliwicach. Zaczynamy od zwiedzania Willi Caro, będącej przykładem mieszkalno-reprezentacyjnej willi miejskiej, wybudowanej na zamówienie śląskiego przemysłowca Oscara Caro. Willa Caro dysponuje unikatowym zachowanym wystrojem wnętrz, w jej progach goszczą także ciekawe wystawy. My będziemy mieli okazję zobaczyć przepiękną kolekcję fajansu /XVII-poł. XIX w./ oraz nową wystawę stałą nt. samurajów.

Następnie zapraszam na spacer po gliwickiej starówce-zerkniemy na Ratusz, kamienice z podcieniami. Tu także chwila czasu na kawę itp.

Jedną z największych atrakcji Gliwic jest jej okazała Palmiarnia z 5 pawilonami oraz akwariami.

To prawdziwy relaks w zieleni. Będąc w Gliwicach nie sposób ominąć także Radiostacji, będącej najwyższą drewnianą budowlą tego typu w Europie. Dowiemy się tu także o szczegółach operacji „Babcia umarła” i jej wpływie na historię II wojny światowej.

Po tych doznaniach i wrażeniach przejazd do Katowic ,zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Czas wolny, nocleg.

Dzień 2 -czwartek 2 maja 2024

Śniadanie, następnie czas na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Katowic.

W programie modernistyczne obiekty przedwojenne, Spodek, zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec ,zmodernizowana przestrzeń wokół Rynku, wille przy Mickiewicza, futurystyczne osiedle Tysiąclecia i jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce czyli Muzeum Śląskie, zlokalizowane na terenie dawnej kopalni.

Ta świetnie zrewitalizowana i zaprojektowana przestrzeń pozwala docenić zabytek techniki, cieszyć się z zielonej przestrzeni wokół, a dodatkowo poznawać wystawy przybliżające historię i sztukę regionu. Co ważne zastosowano tu najnowocześniejsze multimedialne techniki wystawiennicze.

Super atrakcją turystyczną muzeum jest wieża widokowa, z jej tarasu /na wys. 40 m/można spojrzeć na Katowice z innej perspektywy.

Ok.godz.14.00- chwila czasu wolnego, bo przed nami kolejna super atrakcja.

Jedziemy do Zabrza, a w nim Kopalnia Guido, z podziemnym spacerem górniczym- nota bene najgłębiej położoną tego typu trasą w Polsce. Prawdziwą górniczą szolą zjedziemy 320 m. pod ziemię. Taki sam sprzęt jest używany do dziś w kopalniach.

W trakcie zwiedzania poznamy z czym musieli mierzyć się ówcześni pracownicy kopalni, jak rozwijała się górnicza technika, jakie zwyczaje mieli górnicy i na czym polegała ich codzienność. Część trasy pokonamy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Dojedziemy nią w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego, które zostaną włączone- z bliska można zobaczyć jak pracują te potężne maszyny. A na koniec frajda- wizyta w najgłębiej położonym pubie w Polsce.

Po tych wrażeniach czas na powrót do hotelu, obiadokolację. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 3 -piątek – 3 maja 2024

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Sosnowca, gdzie zwiedzimy neobarokowy pałac niemieckiego przemysłowca branży włókienniczej Heinricha Dietla. Odnowiona rezydencja zrobi na wszystkich kolosalne wrażenie.

Następnie czas na kolejny łyk historii – odwiedzimy Trójkąt Trzech Cesarzy/ trójstyk/.Miejsce , w którym przebiegały granice trzech zaborów.

Kolejno przejazd do Tych, gdzie zwiedzać będziemy z przewodnikiem Tyskie Browary Książęce, gdzie od ponad 400 lat warzy się piwo. To nie tylko perła architektury, ale i nowoczesny browar. Zobaczymy na własne oczy, jak warzy się piwo, poznamy także ciekawe piwne historie, a na koniec spróbujemy wyrobu finalnego.

W naszym programie nie może zabraknąć wizyty w Pszczynie, śląskim miasteczku, który z powodzeniem można uznać za perełkę.

Tak niewiele mamy w Polsce miejsc, których nie dotknęły zniszczenia wojen. Jednym jest właśnie zamek w Pszczynie. Dziś spacerując po jego zachwycających komnatach mamy wrażenie jakbyśmy przenieśli się do innego wieku. Stan w jakim do dziś go oglądamy to zasługa bogatej i słynnej rodziny von Pless z Książa.

Dziś możemy zwiedzać aż 4 poziomy zamku. Apartamenty, zbrojownię, salę lustrzaną i wiele innych. Rezydencja to także zabytkowy park godny spaceru.
Po zwiedzaniu chwila czasu wolnego na Rynku i oczywiście pamiątkowe zdjęcie z księżną Daisy.

Następnie przejazd do „małego Wiednia” ,czyli Bielska-Białej ,gdzie zapraszam na 2 godzinny spacer z przewodnikiem ,który pokaże nam najciekawsze miejsca.

Bielski Syjon, Katedra św. Mikołaja, Rynek, deptak, secesyjna Kamienica pod Żabami, pomniki bohaterów kreskówek i wiele innych. Będzie można tu wrócić ,gdyż następne 2 noclegi przewidziane są właśnie w Bielsku-Białej.

Po dniu pełnym wrażeń przejazd do hotelu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja Czas wolny. Nocleg.

Dzień 4 -sobota- 4 maja 2024

Po śniadaniu wyruszamy na całodniową wyprawę. Naszym celem są Beskidy ,gdzie będzie czas na podziwianie górskich widoków, wizytę w kurortach, spotkanie z folklorem. A na naszej trasie Ustroń z wjazdem i zjazdem kolejką krzesełkową na Czantorię, panorama z wieży widokowej. Następnie pojedziemy do Wisły-Uzdrowisko, spacer deptakiem/hotel Piast związany z Marią Konopnicką, Park i Dom Zdrojowy, aleja Wiślańskich Gwiazd Sportu, skocznie narciarskie Wisła-Centrum, pałacyk myśliwski Habsburgów/. Chwila czasu wolnego.

Niewątpliwą frajdą będzie przejażdżka ekologiczną ciuchcią z przewodnikiem – obejrzymy Wisłę Osadę, Wisłę Malinkę ze skocznią im. Adama Małysza, Wisłę -Zadni Groń z rezydencją Prezydenta RP- Zamek w Wiśle- jako Narodowy Zespół Zabytkowy, Małą i Dużą Zaporę, Wodospad/w każdym miejscu kilkunastominutowy postój.

Po tych wrażeniach czas na dalsze. Zapraszam na przejazd widokową trasą górską przez Przełęcz Kubalonka /758 m.n.p.m/.

A w programie naszej wycieczki jeszcze :Istebna i Koniaków najwyżej położone wioski w Beskidzie Śląskim, spotkanie z tradycją górali beskidzkich (regionalna Izba Koronkarska u Marii Gwarkowej, Kurna Chata Kawuloka z 1863r. pełna instrumentów góralskich, Centrum Pasterskie wraz z kolibą z wyrobami z sera owczego i sklep góralski, Centrum Koronki Koniakowskiej – wystawa koronek oraz sklep z koronką, gdzie prace wystawia 25 koronczarek.

Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

Dzień 5 -5 maja /niedziela/2024

Po śniadaniu wykwaterowanie ok. godz. 9.30.

Zanim ruszymy w drogę powrotną nie odmówimy sobie przyjemności wjazdu kolejką gondolową na Szyndzielnię o długości 1810 będąca jedną z największych atrakcji Bielska-Białej. Przejazd żółtymi, przeszklonymi gondolami dostarcza niezapomnianych wrażeń. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa na szczycie ,która pozwala na podziwianie panoramy Bielska-Białej, Beskidu Małego ,Śląskiego i Żywieckiego a także Babiej Góry, Pilska i Tatr.

Wyjazd z Bielska -Białej ok. godz. 11.30.A przed nami jeszcze wizyta na Malediwach , co prawa tych polskich ,ale jakże barwnych. W tym celu pojedziemy do Parku Gródek w Jaworznie. Park Gródek jest nazywany polskimi Malediwami z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest przejrzysta i turkusowa woda Zalewu Wydra, która swoją barwę zawdzięcza odbijającym się w niej okolicznym skałom. Drugim powodem są znajdujące się na wodzie kładki, wizualnie bardzo przypominające drewniane pomosty, które spotkać można w tropikalnych zakątkach. Wrażenie to dodatkowo potęgują wiaty, z daleka przypominające słynne domki na wodzie. Kiedyś kamieniołomy dolomitowe ,teraz zrewitalizowana przestrzeń przyciągającą coraz więcej turystów. Czas spędzony tutaj na pewno będzie udany.

Ok. godz.15.00- wyjazd w drogę powrotną. Na trasie przerwa na gorący posiłek /we własnym zakresie/.

Planowany przyjazd do Szczecina ok. godz.22.00-23.00.

Termin : 01.05-05.05.2024

Cena : 1545 zł/os

Świadczenia zawarte w cenie:

*transport komfortowym autokarem lub busem,

*zakwaterowanie – 4 noclegi w eleganckich hotelach **/*** , pok.2 os .z łazienkami i tv,

*wyżywienie : 4 śniadania/bogate ,bufetowe/, 4 obiadokolacje w tym 2 bufetowe/

*opieka licencjonowanego pilota,

*sprzęt tour -guide,

*ubezpieczenie NNW oraz obowiązkowe składki TFP., TFG.

Nie zawarte w cenie :

*usługi przewodników lokalnych ,bilety wstępów do zwiedzanych obiektów oraz opłaty za wjazdy kolejkami ,przejazd ciuchcią itp. Kompleksowy pakiet ca 300-350 zł