Biuro Obsługi Turystyki

POCZDAM -ELEGANCKA STOLICA BRANDENBURGII W PRZEDŚWIĄTECZNYM BLASKU (wyjazd potwierdzony)

Dziś zapraszam do Poczdamu ,stolicy Brandenburgii.

Oranżerie, Pelmeni, Sinterklaas – to europejski duch kształtuje Poczdam i jego tradycje. Przez wieki do królewskiej rezydencji Hohenzollernów przybywali ludzie z całej Europy, a wraz z nimi ich budowle i kultura. Wpływy europejskie można wyczuć w całym mieście, szczególnie w okresie Adwentu.

Ramowy program :

Godz. 8.00 -zbiórka i wyjazd ze Szczecina.

Przyjazd ok. godz.10.30 do Poczdamu.

Na początek zapraszam do świeżo odrestaurowanego pałacu Cecilienhof ,zbudowany w stylu angielskiego dworu wiejskiego, leży w północnej części Nowego Ogrodu nad brzegiem jeziora Jungfernsee.

Jego budowę w latach 1913-1917 zlecił cesarz Wilhelm II dla następcy tronu Wilhelma Pruskiego i jego żony Cecylii. W centrum opinii światowej pałac znalazł się jako miejsce obrad przedstawicieli koalicji antyhitlerowskiej, które odbyły się tu w dniach 17 lipca-2 sierpnia 1945 r. Pomieszczenia na parterze zostały specjalnie przygotowane jako sala obrad, a gabinety przywódcy ZSRR – Józefa Stalina, brytyjskiego premiera – Winstona Churchilla oraz prezydenta USA – Harry‘ ego Trumana specjalnie umeblowane. Dziś można je zwiedzać jako historyczne miejsce Konferencji Poczdamskiej, co też uczynimy z audio-guide w jęz. polskim.

W Wielkiej Sali podpisano deklarację poczdamską, która ustaliła powojenne zmiany polityczne i terytorialne w zakresie Niemiec i Europy.

Następnie czas na odkrywanie uroków jarmarków bożonarodzeniowych , które kuszą zapachami ,smakami w doskonałej oprawie oraz w świątecznej atmosferze.

Koniecznie trzeba odwiedzić historyczny jarmark ulokowany na Brandenburger Strasse i Luisenplatz. Ten właśnie jarmark z bajkową sceną i lodowiskiem na świeżym powietrzu zapewnia swobodną atmosferę dla całej rodziny. Liczne pobliskie sklepy, butiki, galerie, kawiarnie i restauracje zachęcają do spacerów po zabytkowym centrum Poczdamu.

Będąc w Poczdamie koniecznie należy odwiedzić także jarmark w Dzielnicy Holenderskiej, gdzie stoiska holenderskiego i lokalnego rzemiosła będą prezentować swoje umiejętności. W oba dni dzieciom będzie towarzyszył Sinterklaas.

To tu można zobaczyć, jak Kniepertjes, czyli gofr miodowy, piecze się na otwartym ogniu oraz pracę różnych rzemieślników.

Specjalne kosze zapewnią światło i ciepło, a jeśli to Cię nie rozgrzeje, możesz wypróbować genever. Na wielu straganach znajdziesz także wiele pięknych rzeczy – ceramika ,szkło, wyroby z wełny , słodycze itp.

Romantyczna atmosfera panująca pośród ceglanych budynków sprawi, że wizyta w Dzielnicy Holenderskiej stanie się przeżyciem. Udział w projekcie weźmie ponad 70 Holendrów.

A na koniec naszego pobytu zapraszam do Romantycznej Wioski Bożonarodzeniowej ulokowanej na historycznym dziedzińcu zespołu Krongut Bornstedt wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Sprzedawcy z regionu oferują swoje rękodzieło w chatkach na wewnętrznym dziedzińcu oraz w stodole na jarmarku bożonarodzeniowym nad jeziorem. Nie zabraknie także zróżnicowanej oferty gastronomicznej oraz ciekawego programu scenicznego.

Ok. godz. 18.30 wyjazd w kierunku Szczecina, przyjazd ok.21.00.

Termin : 10 .12.2023/ niedziela/

Cena : 185 zł/os

Dzieci do lat 15- 140 zł/os

Dzieci do lat 6 -80 zł/os

Świadczenia zawarte w cenie :

*transport komfortowym busem lub autokarem /w zależności od ilości zgłoszeń/,

*opieka licencjonowanego pilota- przewodnika,

*ubezpieczenie NNW i KL,

Nie zawarte w cenie : bilet wstępu do Cecilienhof -12 euro/ grupowy 8 euro/ ,wydatki własne