Biuro Obsługi Turystyki

PODRÓŻE MARZEŃ-NORWESKIE TOP
OSLO-STAVANGER-LYSEFJORD-BERGEN-GUDVANGEN-FLAM (niska dostępność miejsc)

Z przyjemnością przedstawiam Państwu propozycję wycieczki obejmującą norweskie cuda natury, a podróżować będziemy autokarem, promami i koleją. W trakcie podróży odwiedzimy norweską nowoczesną metropolię -Oslo.

Wiosenny termin wyjazdu również nieprzypadkowy: przyroda budzi się do życia, zielona trawa fantastycznie tworzy kontrast z surowymi górami i niebieskimi wodami fiordów i morza. A Słońce zachodzi bardzo późnym wieczorem, aby wstać już ok.godz.4.30.

Ramowy program:

Dzień 1 -20.05.2024 /poniedziałek/

Godz.4.30 – zbiórka w Szczecinie /tradycyjnie na ul. Sambora/, możliwość wyjazdu także z innych miast/na zapytanie/.

Przejazd do Sassnitz -Neu Mukran, odprawa na terminalu promowym, zaokrętowanie uczestników na pokład promu FRS , wypłynięcie o godz. 9.30. Na promie bar bistro, sklep wolnocłowy. Czeka nas fantastyczna podróż szybkim katamaranem, a widoki oszołomią wszystkich – będziemy płynąć na wysokości wybrzeża kredowego Rugii.

Białe klify z zielonymi czapami bukowego lasu, to coś ,co utkwi w pamięci.

O godz.12.00 dopłyniemy do Trelleborga, po zjeździe z promu czas na podróż zachodnim wybrzeżem w kierunku Oslo.Po drodze na granicy szwedzko-norweskiej zobaczymy Iddefjord .Możliwość spaceru po Svinesundbron- moście łączącym oba brzegi fiordu.

Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja ,nocleg.

Dzień 2 -21.05.2024/wtorek/

Śniadanie, przejazd do centrum Oslo. Spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem. Zwiedzanie norweskiej stolicy malowniczo położonej nad brzegiem m Oslofjordu.

Zobaczymy m.in. twierdzę Akershuis,deptak Karl Johans Gate to tutaj znajdują się liczne zabytki miasta: katedra, teatr, parlament, uniwersytet. Galeria sztuki. Zaś kafejki, drogie restauracje i renomowane hotele dodają jej wykwintności. Na naszej trasie także Pałac Królewski, Ratusz, Centrum Pokojowe Nobla, słynny gmach Opery, przypominającej wynurzającą się z fiordu górę lodową.

Ponadtozobaczymy wyjątkowy Park Vigelanda ,bedący wielkim artystycznym przedsięwzięciem Gustava Vigelanda który przekazał ponad 200 rzeźb/przedstawiających różne stadia życia/ państwu.

Na naszej trasie także Bygdoy – półwysep muzeów z Muzeum Kon Tiki, Skansenem. Zobaczymy także kompleks sportowy Holmenkollen, a czas wolny spędzimy w modnej i nowoczesnej dzielnicy z bogatą ofertą handlowej Aker Brygge.

Powrót do hotelu, obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 3 -22.05.2024/środa/

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd wybrzeżem w kierunku Stavanger. Duża ilość tuneli, mostów i krętej drogi sprawa, że będziemy mieć okazję do podziwiania pięknych krajobrazowo terenów.

Popołudnie spędzimy na spacerze w stolicy norweskiej ropy.

Naszym celem będzie urocze Gamle, czyli historyczna część miasta. Znajdziemy także czas na odwiedziny równie pięknej Ovre Holmegate, niezwykle kolorowej pełnej street artu uliczki kryjącej butiki, kawiarenki itp. Chwila czasu wolnego -kawa, pamiątki/trolle i nie tylko. Przejazd do hotelu w pobliżu Stavanger położonego nad fiordem .Zakwaterowanie, obiadokolacja. Nocleg.

Dzień 4-23.05.2024/ czwartek/

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do portu w Stavanger ,skąd udamy się na ok,3- 3,5 godz. rejs wygodną łodzią /luksusowe fotele, panoramiczne okna, taras słoneczny/ po fiordzie Lysefjord do słynnej Preikestolen /zwanej także amboną , gdzie Tom Cruise wspiął się po urwistej skalnej ścianie w filmie Mission Impossible 6/. W trakcie zobaczymy także jaskinię piracką i potężny wodospad Hengjanefossen .

Po powrocie do Stavanger czas na przejazd w kierunku Bergen.

Na trasie przeprawy promowe ,widoki niezapomniane.

Wieczorem przyjazd do Bergen, spotkanie z miastem zaczynamy wjazdem kolejką szynowo-linową na wzgórze Floyen. Gwarancja obłędnych widoków na całe miasto i pozostałe szczyty otaczające Bergen.

Następnie zakwaterowanie w eleganckim hotelu, obiadokolacja. Czas wolny nocleg.

Dzień 5 – 24.05 – piątek

Wczesne śniadanie i wyjazd na zwiedzanie. Dziś mnóstwo pozytywnych emocji i mega atrakcji. Towarzyszyć nam będzie polski przewodnik/mieszkający w Bergen na stałe/.

A w programie :przejazd przez miejscowość Voss, postój przy wodospadzie Tvindefossen oraz na przełęczy Stanheim.

Przejazd do wioski Gudvangen, której położenie umożliwia zwiedzanie fiordu Næroyfjord .Jest on j odgałęzieniem Sognefjordu najdłuższego fiordu Norwegii, przecinającego środkową część kraju na dwie części. Wąski, w jednym punkcie zaledwie 250 metrów szerokości, Næroyfjord otaczają strome góry i ośnieżone szczyty, wznoszące się 1800 m. n.p.m. Na ich zboczach znajdują się grzmiące wodospady,a wzdłuż fiordu możemy zobaczyć malownicze wioski m.in. Aurland, Undredal.

Næroyfjord to prawdziwy cud natury, który ze względu na swoje wyjątkowe piękno, nienaruszone przez działalność człowieka znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Frajdą będzie na pewno dwugodzinny rejs do Flam. Flam leży w gminie Aurland u stóp Aurlandfjordu – bocznego rozgałęzienia Sognefjordu.

Tu największą atrakcją jest wycieczka pociągiem Flamsbana na trasie Flam-Myrdal-Flam Podróż tą kolejką stwarza doskonałą okazję do oglądania najbardziej dziewiczych i wspaniałych krajobrazów Norwegii. Długość trasy to 20 km, zaś różnica poziomów między stacjami wynosi aż 863,5 m, pociąg pokonuje 20 tuneli o łącznej długości 6 km. To niezwykle piękna trasa z przystankami dla podziwiania widoków :wodospady, rwące rzeczki, majestatyczne szczyty z lodowcami, kolorowe farmy na odludziu/.

Po powrocie czas wolny – możliwość obejrzenia Muzeum Kolejnictwa, spaceru. Proponuję także czas na posiłek np. w postaci łososie z grilla– w towarzystwie sałatki i pieczywa.

Chętni mogą wjechać busem na platformę widokową Stegastein, z której rozciąga się spektakularny widok na Aurlandsfjord. Stegastein to umieszczona 650 m nad wodą platforma widokowa zbudowana z drewna

Śniadanie, wykwaterowanie. Dziś przed nami kolejny dzień z mega atrakcjami i szkła, „wypuszczona” 30 m w głąb fiordu Aurlandsfjord – już sam podjazd górską drogą na Stegastein dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Powrót do hotelu na obiadokolację , czas wolny, nocleg.

Dzień6-25.05.2024- sobota

Śniadanie, zapraszam na kolejny dzień, który poświęcimy na odkrywanie i podziwianie norweskiej natury. Norwegia, to kraj, gdzie góry, fiordy, rzeki i jeziora tworzą niezapomnianą mozaikę natury. Naszym celem będą jej dwie kolejne perełki .Jedną z nich jest wodospad Fossen Bratte zwany stromym lub wodospadem wojny i miłości.

Drugą za zaś szmaragdowe jezioro Bondhusvatnet/ jedno z około 450 tys. jezior w krainie fiordów/.To właśnie Bondhusvatnet otoczony majestatycznymi górami, emanuje urokiem znanym z malowniczych zakątków niczym z Alaski.

A jeżeli jeszcze dodamy możliwość podejścia pod błękitny jęzor lodowca Bondhusbrea wrażeń nie będzie końca .Trzeba wiedzieć ,że Dolina Bondhusdalen, w której się znajduje, stanowi serce Parku Narodowego Folgefonna, otwartego 14 maja 2005 r. przez samą królową Sonję. Jej królewski podpis zdobi skałę nad malowniczym jeziorem Bondhusvatnet, czyniąc to miejsce centralnym punktem parku.

Dolina ta, przyciągająca turystów i miłośników gór od połowy XIX wieku, staje się prawdziwym magnesem dla podróżujących. Obfituje w niezwykłe krajobrazy, z których malownicze jezioro Bondhusvatnet stanowi jedynie preludium do fascynującego lodowca Bondhusbrea.

Po dniu pełnym wrażeń powrót do Bergen na obiadokolację i nocleg.

Dzień 7 -26.05.2024/niedziela/

Śniadanie, wykwaterowanie o godz.8.30.Przejazd do centrum Bergen- Spacer z polskim przewodnikiem :zobaczymy m.in. Twierdzę Bergenhus. Składa się nią kilka budowli, w tym katedra, dom biskupi, klasztor Dominikanów, jak i najbardziej znana sala Hakona z XIII wieku, a także wieża Rosenkrantza uznawana za najważniejszy budynek renesansowy w Norwegii ,targ rybny Torget, rezydencja Damsgard Manor z parkiemi oczywiście najważniejszy Bryggen/ wpisane na listę UNESCO/,czyli hanzeatyckie nabrzeże. Bryggen to pamiątka po latach świetności Bergen, na który składa się kwartał kupieckich domów. Są one ciasno wybudowane i podzielone wąskimi, wyłożonymi tak jak przed wiekami, drewnianymi chodnikami. Niezwykle klimatyczne miejsce.

Chwila na zakup pamiątek i czas na przejazd na terminal promowy Fjord Line. Zaokrętowanie., przydział kabin.

Przed nami wspaniały rejs luksusowym promem z Bergen do duńskiego Hirtshals.Godz.13.30 – wyjście w morze. Czas do dyspozycji uczestników, możliwość skorzystania z atrakcji na promie – tematyczny wieczór rozrywki, salon gier, strefa wolnocłowa – Tax Free.

Prom zawija do Stavanger -warto wcześniej wejść na wyższe pokłady i podziwiać widoki.

Obiadokolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 8 – 27.05.2024

Śniadanie na promie, wejście promu do portu o godz.8.00, wyokrętowanie.

Przejazd w kierunku Polski przez Danię i Niemcy. Przy granicy duńsko -niemieckiej zatrzymamy się w Skandinavian Park na posiłek i ew. zakupy w strefie wolnocłowej.

Przyjazd do Szczecina na ok.godz.19.30-20.00.

Termin : 20.05-27.05.2024

Cena : 4950 zł/os
Możliwość wykupienia wycieczki bez obiadokolacji: 3900 zł/os


Świadczenia zawarte w cenie;

*transport komfortowym autokarem / klimatyzacja, barek, wc/,opłaty drogowe ,promowe, parkingowe, obsługa 2 kierowców,

*przeprawy promowe Sassnitz-Trelleborg, Bergen-Hirsthalsplus przeprawy na trasie ,

*zakwaterowanie : 7 noclegów w tym : 1 na promie /kabiny 2-osobowe z łazienkami- 6 noclegów w hotelach *** /****w pokojach 2 -osobowych/:2 w Oslo lub bliskich okolicach ***, 1 w Stavanger ***, 3 w Bergen ****/taksy miejskie,

* wyżywienie- 7 śniadań /bufetowych /, 7 obiadokolacji- napoje dodatkowo płatne,

*opieka licencjonowanego pilota,

*ubezpieczenie NNW,KL, obowiązkowe składki na TFP i TFG.

Nie zawarte w cenie : koszty usług przewodnickich/Bergen, Oslo/ – ca 50 euro /os/.,

Bilety wstępów do zwiedzanych obiektów , przejazdy ,rejsy.

I tak :muzea- średnio 120-180 NOK jedno,/ ulgi dla osób pow.67 r.ż./,rejs statkiem Gudvangen-Flam-625 NOK,przejazd Flamsbaną – 730 NOK,wjazd na Platformę Stegastein -380 NOK, kolej linowa Floyen-365 NOK ,rejs do Lysefjordu i Preikestolen– 790 NOK, Holmenkollen -Muzeum Narciarstwa i wjazd na Wieżę– 190 NOK.

Z uwagi na konieczność wcześniejszego zakupu biletów na :

- kolej Flamsbana

-rejs statkiem po fiordachNærøyfjord i Aurlandsfjord

- rejs statkiem di Lysfjordu i Preikestolen

-wjazdu na platformę widokową Stegastein

Proszę o zgłaszanie chęci przy zapisach.

Płatność w euro lub w koronach norweskich w trakcie wyjazdu.

Aktualny kurs NOK – 1 NOK ca 0.40 zł,

Ponadto nie zawarte w cenie wydatki własne, możliwość zamówienia lunchu w Bergen – koszt ca 220-250 NOK / jeden w trakcie wycieczek całodniowych. Płatne w koronach norweskich.

Wydatki własne.