Biuro Obsługi Turystyki

ŚCIEŻKI NAD ODRĄ I WARTĄ ,CZYLI ODKRYWAMY LUBUSKIE

GORZÓW WIELKOPOLSKI-BOGDANIEC -OLSZYNKI-KOSTRZYN (wycieczka potwierdzona)

Jeden dzień może zmienić wszystko - zwłaszcza gdy go spędzisz w Lubuskiem !

Dlatego też dziś zapraszam do odkrywania i poznawania ziemi lubuskiej ,pełnej fascynujących historii, wyjątkowych krajobrazów i ciekawych miejsc.

Ramowy program:

Godz.8.00- zbiórka i wyjazd ze Szczecina ,przejazd do Gorzowa Wielkopolskiego.

Spacer zaczynamy od Bulwaru Nadwarciańskiego pieczołowicie odrestaurowanego, tętniącego życiem kiedyś i dziś. Następnie zwiedzimy najcenniejszy zabytek sakralny jakim jest orientowana 13.wieczna Katedra Narodzenia NMP, zlokalizowana w centrum Starego Miasta. Zobaczymy Rynek Staromiejski ze słynną fontanną Paukscha oraz pobliską zabytkową bimbę .Kolejno spacer wzdłuż murów w kierunku Domu Biskupiego oraz zespołu pałacowo-ogrodowego. Zerkniemy na Willę Schroedera-aktualnie Muzeum Lubuskie i ogród dendrologiczny.

Aby poznać historię Gorzowa na przestrzeni wieków pojedziemy na drugą stronę Warty do pieczołowicie odrestaurowanego białego Spichlerza.

W ramach wystawy Gorzów na szlakach historii prezentowane są ekspozycje:” Civitas, urbanistyka i atrybuty miasta”, „Wiek pary i elektryczności”, „Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa”, Życie codzienne w dawnym Gorzowie na przełomie 19 i 20 w.”, „Trudne początki polskiego Gorzowa”. Chwila czasu wolnego na kawę itp.

Następnie pojedziemy do Zagrody Młyńskiej w Bogdańcu , która jest jednym z nielicznych skansenów w woj. lubuskim prezentującym kulturę i technikę wiejską. Na jej terenie znajdują się: zabytkowy budynek młyński, budynek gospodarczy oraz tzw. kuźnia. Ostatnio przeszła kompleksowy remont, zrekonstruowano koło młyńskie oraz zmodernizowany kanał młyński.

A przed nami czas na kontakt z naturą ,w tym celu udamy się do Parku Narodowego „Ujście Warty”. Ścieżka przyrodnicza „Olszynka” prowadzi drewnianymi pomostami ponad terenami czasowo zalewanymi przez wodę w jedynych na terenie parku narodowego obszarach zalewowych. Jej długość to 3 km i15 przystanków edukacyjnych z tablicami informacyjnymi i czatownią unoszącą się na wodzie. Jest to wyjątkowa trasa ,ponieważ prowadzi przez ols porzeczkowy, zbiorowiska ziołorośli, szuwar mozgowy. Obserwacja ptaków ,poznawanie roślin i ekosystemu pozwoli nam się zrelaksować i wyciszyć.

Kolejno przejazd do „kostrzyńskich Pompejów „ bo tak nazywany jest Kostrzyn nad Odrą ,który w 1945 r. został zniszczony w 95 %.Z miejscowym przewodnikiem zwiedzać będziemy częściowo odrestaurowane Stare Miasto. W obrębie Starówki można zobaczyć pozostałości zamku, ruiny kościoła mariackiego, bastionu Król i Brandenburgia, Bramę Chyżańską, Bramę Berlińską czy rawelin August Wilhelm.

Następnie zwiedzać będziemy Muzeum Twierdzy Kostrzyn mieszczące się w bastionie Filip, jedynym spośród trzech bastionów udostępnionym dla zwiedzających. Interaktywna ekspozycja prezentuje historię miasta i garnizonu od czasu powstania twierdzy. W szczególności skupia się na samej twierdzy i na walkach, jakie toczyły się o miasto w lutym i marcu 1945 r. Przedstawione są również dzieje kostrzyńskiego zamku.

Będąc w Kostrzynie zerkniemy jeszcze na dworzec kolejowy . Stacja jest unikalną budowlą, dwupoziomową z krzyżowym usytuowaniem peronów/ w Polsce są tylko dwa tego typu/.Co ciekawe dworzec jako jeden z nielicznych budynków w mieście nie został zniszczony w wojennej pożodze.

Czas wolny na gorący posiłek , zakup pamiątek itp.

Ok. godz.17.00- wyjazd w kierunku Szczecina, powrót ok.godz.19.00.

Termin:27.04.2024/sobota/

Cena : 160 zł/osoba dorosła

110 zł/dziecko do lat 15

Świadczenia zawarte w cenie:

*przejazd komfortowym busem lub autokarem/w zależności od ilości zgłoszeń/

* opieka licencjonowanego pilota

*system tour- guide dla Państwa wygody

*ubezpieczenie NNW

Nie zawarte w cenie : usługi przewodnickie, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – pakiet ok.80 zł/os, wydatki własne,